niedziela, 4 września 2016

Porady kulinarne: Grill - co warto wiedzieć

Czas marynowania zależy od rodzaju mięsa oraz składu marynaty - z reguły najkrócej marynujemy drób, a najdłużej - baraninę.

Do szaszłyków z owocami wybierajmy indyka lub kurczaka - ich delikatne mięso dobrze komponuje się z jabłkami, świeżymi i suszonymi śliwkami, brzoskwinią czy ananasem, a przy tym upiecze się w tym samym czasie, co owoce. Do szaszłyków wieprzowych najlepiej nadają się surowe pieczarki i twardsze warzywa (kolorowa papryka, bakłażan, cukinia, cebula). Składniki szaszłyków starajmy się kroić na kawałki równej wielkości, żeby równomiernie się zgrillowały.

Patyczki do szaszłyków dobrze jest przed nadzianiem posmarować wacikiem kosmetycznym, nasączonym oliwą - nie będą się przypalać i łatwiej będzie zdjąć z nich kolejne porcje dania. Przygotowane szaszłyki najwygodniej grillować na tackach.

Mięso na kotlety z rusztu kroimy na plastry równej grubości, a przed zamarynowaniem rozbijamy lekko tłuczkiem (schab, karkówka) lub pięścią (drób, polędwiczki). Podczas grillowania najwygodniej obracać mięso szczypcami z szeroką płaską końcówką.

Tak kotlety jak szaszłyki dobrze jest smarować podczas grillowania, przed przewróceniem ich na drugą stronę - najlepiej nadaje się do tego miękki pędzelek, który moczymy w oliwie lub pozostałej marynacie. Róbmy to jednak ostrożnie i z umiarem, bo skapująca na żar oliwa może zapalić się płomieniem.

Co zrobić, by wołowina nie stwardniała?

Niektórzy unikają grillowania wołowiny, z obawy przed tym, że na ruszcie piękny kawałek drogiego mięsa zamieni się - zamiast w soczysty stek - w coś przypominającego twardą podeszwę. Tymczasem cały sekret miękkości wołowiny tkwi w... soli! Surowa wołowina pod jej wpływem twardnieje i staje się niesmaczna - to dlatego do marynowania wołowiny wystarczy nie dodawać soli, by mięso pozostało miękkie i soczyste. Solimy je dopiero po ugrillowaniu.

Co zrobić, żeby ryba nie rozpadła się na grillu?

Delikatne mięso ryb często rozpada się pod wpływem temperatury. Nieduże rybki (szprotki, sielawy), a także pstrągi dobrze grillują się w całości, ze skórką. Niezależnie od tego, czy grillujemy ryby w całości czy w kawałkach upieką się szybciej i nie będą się rozpadały, jeżeli po prostu zawiniemy je w folię aluminiową (błyszczącą stroną do środka). Folię dobrze jest wysmarować od wewnątrz oliwą - dzięki temu ryba nie będzie przywierała. Tak zawinięta ryba upiecze się równomiernie i łatwiej ją będzie obracać podczas grillowania. .

Jak przygotować kiełbasy do szybkiego grillowania?

Grillowana kiełbasa to najprostsze danie z grilla, które uda się nawet początkującym. Jeżeli grillujemy kiełbasę w całości, dobrze jest ją ponakrawać oraz posmarować lekko oliwą, żeby upiekła się także w środku, a przy tym pozostała soczysta.

Możemy też pokroić kiełbasy na plasterki (ok. 2 cm grubości) - takie nieduże porcje są gotowe po kilku minutach i bardzo wygodne do jedzenia. Z plasterków kiełbasy można przyrządzić grillowane koreczki: gdy kiełbasa upiecze się z jednej strony, przewracamy plasterki i na każdym układamy np. kawałeczek pomidora i żółtego sera oraz spinamy wszystko wykałaczką. Kiełbasę grillowaną w plasterkach podajemy z kolorowymi dipami, pieczywem oraz miską sałat. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz