poniedziałek, 5 września 2016

Porady kulinarne: Jak zrobić polewę czekoladową

W domowej kuchni polewę czekoladową możemy przygotować na dwa sposoby: z kakao, masła i cukru lub z gotowej czekolady.

Przepis jest prosty, jedyny problem, jaki może się pojawić, to zachowanie odpowiedniej temperatury. Pamiętajmy: zbyt mocno podgrzana polewa rozwarstwi się na tłuszcz i kakao.

Domowa polewa czekoladowa

3/4 kostki masła (150 g)

2/3 szklanki cukru pudru

3-4 łyżki ciemnego kakao

2-3 łyżki mleka  - jeżeli używamy zwykłego cukru, zamiast cukru pudru

1 łyżeczka żelatyny rozpuszczona w 2 łyżkach wrzątku (opcjonalnie)

W rondlu rozpuszczamy masło. Wsypujemy cukier i mieszając podgrzewamy do rozpuszczenia (jeżeli używamy zwykłego cukru dobrze jest dodać mleko - cukier łatwiej się rozpuści). Zdejmujemy z ognia i mieszamy z kakao do uzyskania jednolitej masy. Po lekkim przestudzeniu możemy polewać nią ciasto.

Jeśli chcemy, by nasza polewa była bardziej lśniąca i elastyczna (nie kruszyła się), wystarczy dodać do niej na koniec żelatynę.

Domowa polewa z czekolady

150 g czekolady (gorzkiej lub mlecznej)

50 g masła

2 łyżki śmietany kremówki

Czekoladę rozpuszczamy z masłem w kąpieli wodnej (garnek z czekoladą wkładamy do większego garnka z delikatnie wrzącą wodą), zdejmujemy z ognia, dodajemy kremówkę, mieszamy. Po lekkim przestudzeniu polewa jest gotowa do użytku.

Biała polewa czekoladowa

Najprostsza do przygotowania - wystarczy mieszając rozpuścić białą czekoladę w kąpieli wodnej. Idealnie nadaje się do robienia wzorków lub innych drobnych dekoracji na ciemnej czekoladzie.

Czekoladowe polewy z fantazją

Naszą domową polewę czekoladową (lub polewę z czekolady) możemy doprawić na różne sposoby, aby otrzymać:

- czekoladową polewę cytrusową -  wystarczą 1-2 krople zapachu pomarańczowego (cytrynowego) lub nieco otartej skórki z cytryny. Cytrynowy smak możemy pogłębić, dodając do gotowej polewy łyżeczkę soku z cytryny. Polewa z cytrusową nutą idealnie komponuje się ze słodkimi ciastami z kremem, drożdżową lub piaskową babką, murzynkiem oraz naleśnikami.

- czekoladową polewę miętową -  z dodatkiem łyżeczki esencji miętowej lub łyżki likieru miętowego - idealną do brownies i czekoladowych muffinek oraz lodów.

- wytrawną polewę czekoladową -  dodajemy łyżkę spirytusu albo dwie łyżki likieru (wiśniowego, pomarańczowego) - taka polewa jest doskonała do ciast kawowych, czekoladowych tortów z owocami, ciast makowych, orzechowców oraz lodów.

- mleczną polewę czekoladową -  najlepiej przyrządzić ją z mlecznej czekolady lub z łagodnego kakao dla dzieci, z dodatkiem mleka lub słodkiej śmietanki. Jest jaśniejsza, delikatniejsza w smaku, świetna do dekoracji wyrazistych ciast i ciasteczek z korzennymi przyprawami, wilgotnych ciast ponczowych oraz ciast i wafli przekładanych kwaskowym, owocowym nadzieniem. Aby polewa się nie kruszyła na miękkich ciastach, warto dodać do niej rozpuszczoną we wrzątku żelatynę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz