Mięso ryb jest delikatne, dlatego nie powinno się go zbyt długo gotować, dusić, piec, smażyć ani grillować. Ryba jest gotowa, kiedy mięso jest białe, soczyste i lekko odchodzi od ości, lecz nie rozpada się. Żeby ryba nie straciła wartości odżywczych, zaleca się przygotowywanie jej na parze lub w piekarniku. Jeżeli jednak decydujemy się na rybę smażoną, musimy pamiętać, by potem odsączyć ją z tłuszczu na papierowym ręczniku. Pamiętajmy też, by nie pozostawiać usmażonej ryby na patelni. Przy przyrządzaniu tłustych ryb (śledzie, łosoś, makrela) dodawajmy jak najmniej tłuszczu. Ryby słodkowodne, żyjące w stawach i jeziorach (karp, sum) dobrze jest przed przyrządzeniem namoczyć na 2-3 godziny w mleku, aby pozbyć się "mulistego" posmaku.
Ryby do smażenia (w panierce lub bez) wystarczy przyprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz skropić sokiem z cytryny. Ryby można panierować w mące lub w mące, rozkłóconym jajku i bułce tartej. Najsmaczniejsze są ryby smażone na klarowanym maśle lub maśle z dodatkiem oliwy z oliwek.
Ryby do pieczenia lub duszenia możemy przyprawić koperkiem lub zieloną pietruszką, a także dodać do nich warzywa (marchew, pietruszkę, seler, cebulę).
Do gotowania ryb (zup rybnych, ryb z wody oraz rybnych galaret) najlepszy jest wywar z warzyw "rosołowych" (bez kapusty włoskiej), doprawiony listkiem laurowym i zielem angielskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz