piątek, 22 stycznia 2016

Warzywa owocowe: ( Niezwykłe Warzywa)

Warzywa owocowe:

Uznawane przez botaników za owoce, jako że w swoich wnętrzach zawierają nasiona, w sztuce kulinarnej traktowane są jak warzywa. Wiadomości na temat papryki i chilli, które także nawiercają nasiona.  



Obieranie i rozdrabnianie pomidorów:

Mimo iż często jada się je na surowo albo piecze wraz ze skórką, przepisy na zupy, sosy i gulasze zawierają zalecenie, aby pomidory obrać, wypestkować i drobno pokroić, jak np. we francuskim concassee z pomidorów. Przed blanszowaniem należy oderwać ogonki, a skórę naciąć na krzyż. Gorzkawe pestki najlepiej odrzucać.

  1. Na pomidorach wykonać nacięcia i blanszować je we wrzątku przez 10 sekund. Odcedzić i zanurzyć w lodowatej wodzie.
  2. Pomidory wyjąć z wody. Małym, zakrzywionym nożem ściągnąć skórkę.
  3. Pomidory przekroić na pół. Z każdej połówki wycinać pestki, trzymając ją nad miską. Usunąć wszystkie twarde włókna.
  4. Połówkę pomidora położyć na desce przekrojoną stroną do dołu. Kroić wzdłuż w paski, a następnie w kostkę.



Solenie bakłażanów:

Bakłażany najczęściej nie wymagają obierania, mogą jednak zawierać gorzki sok, który najlepiej usunąć przed przyrządzeniem. Technika zalecana w tym przypadku tu solenie (franc. Degorge) zwłaszcza jeżeli bakłażany mają być smażone na oleju, ponieważ sól dodatkowo utwardza miąższ, który dzięki temu wchłania mniej tłuszczu.

Bakłażany pokroić na plasterki. Pojedynczą warstwę plasterków ułożyć w durszlaku. Równomiernie posypać solą i pozostawić mniej więcej na 30 min. Spłukać pod bieżącą zimną wodą i osuszyć.



Przygotowanie bakłażanów do pieczenia:

Aby miąższ przepołowionych bakłażanów upiekł się równomiernie, należy wykonać w nim głębokie nacięcia. Przed upieczeniem można umieścić wewnątrz nacięć cieniutkie plasterki czosnku jako dodatek aromatyczny.


Odciąć łodygę i kielich kwiatowy obejmujący podstawę bakłażana. Długim nożem przekroić warzywo wzdłuż na pół. Miąższ głęboko naciąć w kratkę nożem o wąskim, spiczastym ostrzu, a następnie oprószyć solą (patrz wyżej).



Przygotowanie ogórka:

Ogórki najczęściej spożywa się w stanie surowym, można je jednak również gotować w zupie i przecierać, nadziewać i piec lub smażyć. W klasycznej kuchni francuskiej obiera się je zawsze, a miąższ soli.

W celu uzyskania efektu dekoracyjnego specjalnym nożem usunąć wąskie pasemka skórki w równych odstępach. Przed podaniem ogórek pokroić na plasterki, posolić i pozostawić do odcieknięcia.



Przygotowanie dyni:

Letnie odmiany dyni zwyczajnej o miękkiej skórce, które nadają się do jedzenia na surowo, jak cukinia i kabaczek, często pozostawia się bez obierania. Skórka odmian zimowych, takich jak dynia olbrzymia i oleista, jest gruba i twarda. Należy je zatem obierać. Ich miąższ jest bardzo zwarty i nadaje się do spożycia tylko po ugotowaniu. Warzywa odmian małych przepoławiamy przed gotowaniem, natomiast odmian dużych najczęściej kroimy w kostkę.


Dynia Artroka:

Dynię przekroić wzdłuż na pół. Łyżką usunąć z wnętrza pestki i włóknisty miąższ. Połówki obrać ze skórki.


Dynia Oleista:

Dynię przekroić na pół. Skórkę obrać lub ściąć nożem z każdej połówki. Miąższ pokroić w dużą kostkę.


Dynia Makaronowa:

Dynię przekroić wzdłuż na pół. Łyżką usunąć gniazdo nasienne. Miąższ natrzeć oliwą i dobrze przyprawić. Piec 30 min w temp. 180 C. Widelcem rozdzielić miąższ na długie, przypominające makaron włókna.

Świeże zioła: ( Niezwykłe Warzywa)

Świeże zioła:
 
Świeże zioła to aromatyczne rośliny wykorzystywane jako przyprawy smakowe oraz ozdoba dań zarówno surowych, jak i gotowanych. Poniżej prezentujemy metody siekania, krojenia i cięcia zioło.



Przygotowanie świeżych ziół:

Aby aromat był najintensywniejszy, należy wykorzystywać zioła tuż po ich zerwaniu. Najczęściej dodaje się do potraw liście, rzadziej również łodyżki. Aromat ziół pochodzi od zawartych w nich olejków eterycznych, które są uwalniane podczas rozdrabniania.


Siekanie:

Listki pozrywać z łodyżek. Układać jeden na drugimi siekać dość grubo dużym nożem.
 

Krojenie w Paski:

Jest to metoda najlepsza do krojenia miękkich liści, np.. bazylii. Liście ułożyć jeden na drugim i ciasno zwinąć. Kroić w poprzek.
 

Cięcie szczypiorku:

Trzymając pęczek szczypiorku nad miską lub deską, ciąć go na drobno kawałki za pomocą nożyc kuchennych.



Fines Herbes:

Ta klasyczna mieszanka czterech ziół składa się z jednakowych ilości szczypiorku, trybuli, zielonej pietruszki i estragonu. Szczypiorek tnie się nożycami, a pozostałe zioła drobno sieka. Mieszankę fines herbes dodaje się zawsze pod koniec gotowania.


Szczypiorek pociąć (patrz: wyżej, po prawej). Liście trybuli, pietruszki i estragonu położyć na desce i razem drobno posiekać. Wymieszać ze szczypiorkiem.



Gotowanie z dodatkiem świeżych ziół:

Nie wszystkie zioła zachowują się tak samo podczas ogrzewania. Poniższe wskazówki pomogą możliwie najlepiej wykorzystać ich walory.

  1. Aromat ziół delikatnych, jak bazylia, koperek i mięta, słabnie podczas zbyt długiego ogrzewania, dlatego należy je dodawać tuż przed końcem gotowania. Z kolei aromat trwałych ziół, jak tymianek lub rozmaryn, wzmaga się z czasem, ponieważ dłuższe gotowanie pozwala ich zapachowi przeniknąć całą potrawę.
  2. Na intensywność aromatu ziół ma także wpływ metoda ich rozdrabniania. Ucieranie ziół w moździerzu lub za pomocą miksera wzmaga ich aromat. Krojenie w paski wpływa

Smażenie: ( Niezwykłe Warzywa)

Smażenie:

Warzywa mogą być smażone w niewielkiej ilości tłuszczu, głęboko smażone lub smażone w woku: podsmażanie ich może też stanowić część dłuższego procesu przygotowywania potrawy. Wszystkie warzywa przeznaczone do smażenia muszą być rozdrobnione tak , aby nie przypaliły się z zewnątrz, kiedy w środku będą jeszcze surowe.



To warto Wiedzieć :

Pergaminowa przykrywka:

Arkusz papieru pergaminowego złożyć na pół, jeszcze raz na pół, a następnie w trójkąt. Przytrzymać nad garnkiem, tak aby czubek trójkąta znalazł się nad środkiem garnka. Obciąć wzdłuż krawędzi.



Duszenie i Glazurowanie:

Są to techniki często stosowane w kuchni francuskiej. Pokrojone w kostkę warzywa (patrz: mirepoix,) dusi się lekko we własnym sosie przed ugotowaniem zupy lub gulaszu. Dzięki temu warzywa nie brązowieją i zachowują smak oraz aromat. Aby zapobiec odparowaniu sosu, wykorzystuje się dopasowaną do wielkości rondla przykrywkę wykonaną z papieru pergaminowego (patrz: ramka obok). Glazurowanie to tradycyjna technika obróbki warzyw krojonych na wrzecionowate kawałki poprzez obracanie. Nadaje im ona nadzwyczaj atrakcyjny wygląd.


Duszenie:

Roztopić w rondlu 1-2 łyżki masła. Wrzucić warzywa, skropić wodą i przyprawić. Przykryć papierem. Dusić na wolnym ogniu 3-5 min.
 

Glazurowanie:

Na patelni rozpuścić 2 łyżki masła z 1 łyżką wody i 1 łyżką cukru. Dodać zblanszowane warzywa i smażyć na dużym ogniu przez 2-3 min, ciągle obracając.



Placki Warzywne:

Z warzyw pokrojonych metodą julienne i wymieszanych z ciastem można smażyć chrupiące placki. Na ilustracji prezentujemy placki z ziemniaków, marchwi i cukinii.

  1. Sporządzić ciasto z 50 g maki pszennej i 1 jajka z dodatkiem przypraw. Wymieszać z 250 g warzyw pokrojonych metodą julienne. Nakładać łyżką na gorący olej i formować niewielkie placki.
  2. Smażyć placki na średnim ogniu z obu stron na złoty kolor ( 3-4 min). Przed podaniem dokładnie osączyć z tłuszczu.

Smażenie w Woku:

Ta azjatycka technika jest doskonałą do smażenia warzyw. Nie tracą one sowich wartości odżywczych i koloru oraz pozostają chrupiące. W woku najlepiej smażyć warzywa pokrojone metodą julienne lub w paseczki.

Przygotowane warzywa twarde ( tutaj -  marchew i groszek cukrowy) wrzucić do woka na gorący olej Mieszać łopatką, lekko podrzucając, i smażyć na dużym ogniu przez 2 min. Dodać miękkie warzywa, np. kiełki fasoli, i mieszając, smażyć jeszcze przez 1 min. Przyprawić i natychmiast podawać.



Głębokie smażenie ziemniaków:

Francuska metoda głębokiego smażenia ziemniaków polega na dwukrotnym zanurzaniu ich w gorącym tłuszczu, dzięki  czemu stają się niezwykle chrupiące. Najpierw smaży się je do miękkości, później studzi i ponownie smaży w wyższej temperaturze. Wiadomości na temat rozdrabniania ziemniaków do głębokiego smażenia. W klasycznej kuchni francuskiej ziemniaczane koszyczki wypełnia się drobnymi lub pokrojonymi w kostkę warzywami. Przeznaczone do ich wykonania foremki zwane ptasimi gniazdkami można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach ze sprzętem kuchennym.

  1. Olej rozgrzać do temp. 160 C. Zanurzyć w nim ziemniaki na 5-6 min, a następnie wyjąć i wystudzić. Temperaturę oleju podnieść do 180 C i ponownie smażyć w nim ziemniaki przez 1-2 min.
  2. Koszyk wyjąć z garnka z olejem i pozostawić do obcieknięcia. Wsypać ziemniaki na papierowy ręcznik, aby osączyć je z reszty tłuszczu. Przed podaniem posypać solą.



Ziemniaczany koszyczek:

Wewnętrzne ptasiego gniazdka wyłożyć pommes pailees i docisnąć drugą częścią foremki. Zanurzyć w tłuszczu o temp. 180 C i smażyć 3 min. Po usmażeniu osączyć z tłuszczu i wyjąć z foremki.



Bezpieczeństwo przede wszystkim:

  1. Do głębokiego smażenia używaj frytkownicy lub głębokiego garnka z grubym dnem.
  2. Frytkownicę napełniaj olejem najwyżej do 1 , a wok do 1/3 głębokości. Używaj woka z dwoma uchwytami.
  3. Osusz dokładnie składniki potrawy przed smażeniem, aby uniknąć opryskania wrzącym tłuszczem.
  4. Uchwyty sitka muszą być odchylone na zewnątrz.
  5. Ścieraj natychmiast krople tłuszczu, które wyprysną z garnka.
  6. Nigdy nie pozostawiaj garnka bez dozoru.

Opiekanie na ruszcie:

Wykorzystujemy tu ruszt przeznaczony do umieszczania na palniku kuchenki. Opiekane na nim warzywa mają brązowe paski.

Warzywa ( tu – koper włoski, cukinia, bakłażan i czerwona papryka) pokroić na kawałki i obtoczyć w olsie z dodatkiem soku cytrynowego, świeżej posiekanej zieleniny i przypraw. Ruszt rozgrzać tak, aby był gorący, lecz nie dymił. Ułożyć na nim kawałki warzyw i opiekać po 5 min z każdej strony lub do miękkości.

Pieczenie i zapiekanie: ( Niezwykłe Warzywa)

Pieczenie i zapiekanie:

Wiele warzyw – szczególne warzywa korzeniowe, bulwy i warzywa owocowe – nadaje się doskonale do pieczenia bez dodatków lub zapiekania. Długotrwałą obróbka termiczna intensyfikuje ich smak i aromat oraz doskonale je zmiękcza.

Czasy Pieczenia:
Podane niżej czasy dotyczą pieczenia warzyw z dodatkiem oliwy z oliwek, w temp 200 C ( patrz: sąsiednia strona). Wszystkie czasy podano w przybliżeniu.

  1. Bakłażan 30 min.
  2. Marchew 45 min.
  3. Pasternak 30-45 min
  4. Słodki ziemniak 45 min
  5. Rzepa 30-45 min.
  6. Dynia olbrzymia 30-45 min.

Pieczenie ziemniaków:
Aby upieczone ziemniaki miały chrupiąca, złocistą skórkę i miękkie, kremowe wnętrze, przed pieczeniem należy je obgotować i wystudzić. Piekarnik powinien być bardzo gorący, a oliwa mocno rozgrzana. Na sąsiedniej stronnie przedstawiamy inną metodę pieczenia ziemniaków.

  1. Ziemniaki obrać, małe pozostawić w całości, większe pokroić na kawałki. Obgotować w osolonej wodzie przez 10 min, odcedzić, wystudzić.
  2. Powierzchnię ziemniaków zarysować widelcem ( będą bardziej chrupiące). Blachę napełnić oliwą do wys. 1 cm i mocno rozgrzać w piekarniku o temp 200 C.
  3. Ziemniaki wyłożyć na blachę i mieszać, aby pokryły się oliwą. Blachę umieścić w piekarniku. Piec ziemniaki przez 60-75 min, dwukrotnie je obracając. Wyjąć i osuszyć na papierowych ręcznikach.

Pieczenie buraków:
Surowe buraki piecze się wraz ze skórką ,dzięki czemu zachowują kolor. Przed pieczeniem należy odkroić resztki łodyg, korzenie natomiast pozostawić.
Buraki zawinąć w folię aluminiową i piec w temp. 150 C przez 60-90 min. Przestudzić i obrać. Przed podaniem skropić stopionym masłem, przyprawić czarnym pieprzem i solą morską.

Pieczenie na oliwie z oliwek:
Ta prosta metoda szybkiego pieczenia warzyw jest powszechnie stosowana w kuchni włoskiej i francuskiej. Aby efekt smakowy był jak najlepszy, należy używać dobrej jakości oliwy z oliwek, 
 grubej soli morskiej, świeżo zmielonego czarnego pieprzu oraz ziół, np. rozmarynu lub tymianku.

Ziemniaki:
Kawałki ziemniaków ułożyć na blasze. Skropić 2-4 łyżkami oliwy, posypać siekanymi ziołami, solą i pieprzem : dobrze wymieszać. Piec w temp 200 C raz lub dwa razy  obracając, mniej więcej przez 45 min.
 
Ratatouille:
Na blachę wyłożyć plasterki cukinii i bakłażanów, krążki papryki i cebuli oraz bouguet garni. Skroić 3-4 łyżkami oliwy, przyprawić posiekanym czosnkiem, solą i pieprzem: dokładnie wymieszać. Piec w temp 180 C mniej więcej przez 60 min, kilkakrotnie mieszając.

Papryka : ( Niezwykłe Warzywa)

Papryka :

Papryka słodka, choć spokrewniona z chilli, charakteryzuje się łagodnym smakiem. W miarę dojrzewania jej miąższ staje się coraz słodszy. Jada się ją na surowo lub ugotowaną.

Krojenie Papryki:

W całości pozostawia się tylko paprykę przeznaczoną do nadziewania i zapiekania. W pozostałych przypadkach kroi się ją w krążki, paski lub kostkę. Przed pokrojeniem należy odciąć łodygę, strąk natomiast przepołowić i wypestkować.

  1. Łodygę okroić dookoła małym nożem, wyjąć i odrzucić. Paprykę przekroić wzdłuż na pół. Połówki oczyścić z nasion i białych zgrubień.
  2. Połówki ułożyć na desce przekrojoną stroną do dołu i Silnie spłaszczyć dłonią (ułatwi to krojenie).
  3. Każdą połówkę pokroić wzdłuż długim nożem na jednakowej szerokości paseczki.
  4. Aby otrzymać kostkę, przytrzymać razem kilka pasków i pokroić w poprzek. Grubą kostkę uzyskamy, krojąc połówki papryki w szerokie paski.

Przygotowanie papryki do pieczenia:

Strąki słodkiej papryki po usunięciu gniazd nasiennych nadają się doskonale do nadziewania i pieczenia.

Stopka strąka ścięta wraz z łodyżką stanowi pokrywkę, a nieobrany ze skórki miąższ nie rozpada się w trakcie pieczenia. Przedstawiona poniżej technika służy również do krojenia papryki w krążki.

  1. Ściąć podstawę strąka w 1 jego wysokości. Zachować ją do przykrycia podczas pieczenia wypełnionej nadzieniem papryki.
  2. Czubkiem noża lub łyżką usunąć z wnętrza gniazdo nasienne. Tak przygotowaną paprykę można upiec po wypełnieniu nadzieniem i przykryciu ściętą częścią strąka.

Niezwykłe Warzywa: ( Niezwykłe Warzywa)

Niezwykłe Warzywa:
 
Coraz częściej dostępne są na naszym rynku warzywa pochodzące z Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu. Niekiedy są to egzotyczne odmiany dobrze znanych warzyw, takich jak bakłażan. albo rzodkiewka. Czasem jednak mamy do czynienia z zupełnie nowymi, nie znanymi nam gatunkami, które wymagają odpowiedniego przygotowania i przyrządzenia. Na sąsiedniej stronie prezentujemy suszone glony morskie.

Gotowanie: ( Niezwykłe Warzywa)

 Gotowanie:

Gotowanie warzyw pozwala wydobyć ich naturalny smak i aromat. Warzywa korzeniowe należy zalewać zimną wodą i powoli doprowadź do wrzenia. Warzywa zielone powinny być natomiast wrzucane do wrzątku.



Czasy Gotowania w Kuchence mikrofalowej:

Kuchenka mikrofalowa umożliwia szybkie gotowanie warzyw w minimalnej ilości wody, dzięki czemu zachowują one wartości odżywcze, kształt i kolor. Wymienione poniżej czasy dotyczą gotowania 225 produktu w kuchence o mocy 600-700 W nastawionej na 100 % mocy, po 5 minutowym oczekiwaniu.

  1. Brokuły/Kalafior (różyczki) 3,5 – 4 min.
  2. Brukselka 5 min.
  3. Marchewka ( Plasterki ) 5-6,5 min.
  4. Fasolka szparagowa 6-7 min.
  5. Groszek Cukrowy 4-5 min.

Warzywa korzeniowe:

Istotne jest, aby warzywa ugotowały się dokładnie i w jednakowym czasie. Niedogotowane będą twarde, gotowane zbyt długo mogą stracić smak, a nawet rozpaść się. Najlepszej pokroić je na kawałki jednakowej wielkości i gotować powoli na małym ogniu.

  1. Warzywa umieścić w garnku. Wlać tyle zimnej wody, by przykryła warzywa, i posolić do smaku. Doprowadzić do wrzenia.
  2. Gotować do miękkości na małym ogniu, zależnie od rodzaju warzyw, 12-20 min. Sprawdzić, czy są gotowe, wbijając głęboko czubek noża. Powinien zagłębić się bez oporu.



Warzywa Zielone:

Krótko gotowane warzywa zielone są chrupiące, mają intensywną barwę, optymalną ilość składników odżywczych i wspaniały zapach. Gotowe zbyt długo blakną i wiotczeją.

  1. W dużym garnku doprowadzić wodę do wrzenia. Dodać sól do smaku, a następnie warzywa. Zmniejszyć ogień, gotować  bez przykrycia 1-4 min.
  2. Warzywa odcedzić i zahartować w misce z lodowatą wodą. Ponownie odcedzić i podawać na zimno albo lekko podgrzane na maśle lub oleju.


Szparagi:

Szparagi układa się do gotowania pionowo tak, aby grube końce pędów gotowały się zanurzone w wodzie, natomiast delikatnie pąki łagodnie miękły w unoszącej się parze. Widoczny na fotografii garnek jest przeznaczony specjalnie do gotowania szparagów. Można je również gotować ułożone poziomo w głębokim rondlu.

Wiązki szparagów ustawić pionowo w koszyku. Garnek napełnić wodą do wys. 10 cm. Wodę doprowadzić do wrzenia, posoli. Koszyk umieścić w garnku, przykryć i gotować warzywa do miękkości ( 5 – 7 min ). Wyjąć koszyk z garnka, szparagi odcedzić i podawać polane masłem lub sosem holenderskim.

Chilli: ( Niezwykłe Warzywa)

Chilli:
 
Niezwykle piekący sok tej grupy odmian papryki sprawia, iż należy obchodzić się z nimi szczególnie ostrożnie. Techniki przygotowania chilli są zbliżone niezależnie od wielkości i barwy strączków.



Co Piecze?:

Przyczyną niezwykle ostrego smaku chilli jest obecność w strączkach kapsaicyny. Ta oleista substancja występuje w różnych ilościach w całym strąku, jednak najwięcej jest jej w gnieździe nasiennym. Dlatego też z reguły usuwa się je przed gotowaniem. W niektórych odmianach chilli kapsaicyna ulega neutralizacji w miarę dojrzewania strąków, co sprawia, że ich smak nie jest tak ostry. Ogólnie rzecz biorąc, strączki zielone są ostrzejsze od czerwonych, a małe – od dużych, choć nie w każdym przypadku. Do najostrzejszych należy odmiana Habanero oraz odmiana o małych czerwonych strączkach zwanych ptasimi oczkami. Najłagodniejszym smakiem charakteryzuje się chilli słodki banan oraz odmiana Anaheim o zielonych,  spiczastych strączkach. Aby w pełni zaspokoić własne wymagania smakowe, radzimy eksperymentować z różnymi odmianami, zwłaszcza że na rynku pojawia się coraz więcej nowych.



Przygotowanie świeżych strączków:

Sok z przekrojonych papryczek chilli może powodować podrażnienia skóry (patrz: ramka po prawej), zachowaj więc szczególną ostrożność. Po krojeniu chilli dokładnie umyj ręce, nóż i deskę. Pamiętaj szczególnie, aby nie dotykać oczu. Dla dodatkowej ochrony podczas krojenia można założyć gumowe rękawiczki.

  1. Przekroić strączek wzdłuż na pół. Małym nożem usunąć gniazdo nasienne wraz z łodyżką.
  2. Połówki spłaszczyć dłonią i dużym nożem pokroić wzdłuż w paseczki.
  3. Aby uzyskać kostkę, przytrzymać razem kilka paseczków i pokroić w poprzek na kawałeczki jednakowej wielkości.



Moczenie suszonych strączków chilli :

Suszone papryczki chilli wykorzystujemy jako substytut świeżych. Można je po prostu pokruszyć (nasionami lub bez) lub namoczyć i utrzeć na pastę.

  1. Suszone strączki rozłożyć na blasze i opiekać przez 3-5 min, często obracając.
  2. Przełożyć do miski i zalać ciepłą wodą. Pozostawić do nasiąknięcia przez 60 min.
  3. Strączki odcedzić, a następnie na pastę. Pastę przetrzeć przez sito, aby usunąć skórki.
Od Lewej do prawej odmiany: Scotch bonnet, JAlepeńo, Serrano Na dole odmiany: ptasie oczko karaibska.

Orzechy: ( Nasiona roślin strączkowych, ziarna zbóż i orzechy)

Orzechy:

Orzechy to nasiona lub owoce o jadalnych jądrach zamkniętych w twardych łupinach lub skorupkach. Dodane do wielu potraw słodkich lub pikantnych wzbogacają ich fakturę, smak i kolor. Poniżej prezentujemy techniki łuskania i przygotowania podstawowych gatunków orzechów.



Blanszowanie i obieranie ze skórki:

Skórki migdałów i pistacji są gorzkie i jeśli się je pozostawi, z pewnością zepsują ich delikatny smak. Obok prezentujemy blanszowanie migdałów w celu obrania ich ze skórki: tę samą technikę stosujemy do wyłuskanych pistacji (patrz obok). Skórki najłatwiej zdjąć, kiedy są jeszcze ciepłe po blanszowaniu, nie należy więc pozostawiać orzechów zbyt długo po odcedzeniu.

  1. Migdały zalać wrzątkiem i pozostawić na 10-15 minut. Odcedzić, przestudzić.
  2. Rozmiękczone skórki chwytać kciukiem i palcem wskazującym i zdejmować.



Łuskanie orzechów pistacjowych:

Kupuj pistacje w na wpół otwartych łupinach. Zamknięta łupina oznacza, że orzech jest niedojrzały.

Rozchylić łupinę paznokciami, odsłaniając owoc w zielonej skórce. Kiedy połówki łupiny mocno się rozchylą, pistacja wypadnie na zewnątrz. Tak wyłuskane orzechy gotowe są do blanszowania i obrania ze skórki.



Opiekanie i obieranie ze skórki:

Orzechy laskowe i brazylijskie lepiej przed obraniem opiekać niż blanszować. Obok prezentujemy metodę obierania ze skórki orzechów laskowych opiekanych w piekarniku. Można także obsmażyć je na suchej patelni. W tym celu należy wysypać orzechy na teflonową patelnię z grubym dnem i mieszając, obsmażać na wolnym ogniu, dopóki lekko się nie przypieką ze wszystkich stron ( 2 – 4 minuty ).

  1. Orzechy rozłożyć równomiernie na blasze i piec 10 minut w temp 175 C, od czasu do czasu potrząsając blachą.
  2. Opieczone orzechy owinąć ściereczką i pozostawić na kilka minut. Następnie, pocierając ściereczką, usunąć skórki.



Rozdrabnianie orzechów:

Mimo iż na rynku dostępne są orzechy pokrojone w płatki, słupki lub mielone, nie zawsze można kupić je w takiej postaci, jaka akurat jest nam potrzebna. Orzechy pokrojone tu przed użyciem będą smakować bardziej świeżo i będą wilgotniejsze.

  1. Krojenie w słupki: Orzech ułożyć na desce płaskim bokiem do dołu i pokroić wzdłuż w słupki.
  2. Krojenie na płatki: Orzech ułożyć na desce węższym bokiem do dołu. Przytrzymując, kroić na długie, cienkie plasterki.
  3. Siekanie: Pokrojone w słupki orzechy ułożyć na desce. Przytrzymując czubek noża, siekać je, przesuwając ostrze.



Inne Metody Obróbki orzechów:

Rozdrabnianie w malakserze:

Najlepiej siekać orzechy ręcznie, ponieważ pozwala to kontrolować grubość siekania. Jednak rozdrabnianie w malakserze z metalowym ostrzem jest znacznie mniej czasochłonne. Należy uważać, aby nie rozdrabniać orzechów zbyt długo, gdyż w takim przypadku puszczą oleisty sok i przybiorą konsystencję pasty.


Mielenie: Do realizacji niektórych przepisów, zwłaszcza przepisów na wypieki (np. ciasto migdałowe ) potrzebne są orzechy drobno zmielone. Do zmielenia orzechów można użyć malakser, młynka do kawy lub specjalnego młynka do kawy lub specjalnego młynka do orzechów.

Prażenie:

Wsypać orzechy na patelnię i prażyć przez 3-5 minut w odległości 15 cm od płomienia, często potrząsając patelnią. Orzechy można też prażyć w piekarniku, w temp. 180 C przez 7-10 minut.



Przechowywanie orzechów:

Mimo iż orzechy są bogatym źródłem białka, zawierają też dużo tłuszczu, co sprawia, że narażone na oddziaływanie światła, ciepła i wilgoci szybko się psują. Orzechy ( zwłaszcza niełuskane, które najszybciej się psują) należy przechowywać w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym. Orzechy w łupinach można przechowywać w lodówce do sześciu miesięcy, w zamrażalniku – do roku.