piątek, 22 stycznia 2016

Gotowanie innych ziaren zbóż: ( Nasiona roślin strączkowych, ziarna zbóż i orzechy)

 Gotowanie innych ziaren zbóż:

Ziarna zbóż cechuje niezwykłe bogactwo form. Wprost niezliczone są też możliwości ich przyrządzania. Dobór odpowiedniej techniki przygotowania ma kluczowe znaczenie, gdyż każda z technik ma wpływ zarówno na smak, jak i na wygląd potrawy.



Popularna Polenta:

Ta złocistożółtej barwy potrawa, oferowana obecnie w modnych restauracjach na całym świecie, była przez wieki częścią podstawowej diety mieszkańców północnych Włoch, gdzie podawano ją z gulaszem lub soczystymi daniami mięsnymi.

Do gotowania polenty kucharze włoscy używają specjalnych ciężkich, miedzianych rondli z grubymi dnami, zwanych paiolo. Wysokie ścianki tych rondli zapobiegają wypryskiwaniu na zewnątrz bulgocącej na ogniu polenty. Grube dno paiolo powoduje równomierne rozłożenie temperatury płomienia palnika, a tym samym zapobiega przywieraniu potrawy.



Polenta:

Tę potrawę z kaszy kukurydzianej można podawać wilgotną, z dodatkiem masła i tartego parmezanu jako przystawkę albo w postaci kruchych, chrupiących kawałków obsmażanych lub opiekanych. Te ostatnie jada się zwykle z dodatkiem warzyw z rusztu lub świeżego sosu pomidorowego.

  1. Zagotować 1,8 l osolonej wody. Płomień zmniejszyć do minimalnego. Powoli, stale mieszając, dodawać 300 g kaszy kukurydzianej.
  2. Gotować, mieszając, dopóki masa nie zacznie odstawać od ścianek rondla (ok. 20 minut). Gotową polentę można wymieszać z masłem oraz parmezanem.
  3. Do polenty przeznaczonej do smażenia lub pieczenia nie dodawać masła ani sera. Masę rozsmarować 2-cm warstwą na blasze i pozostawać do ostygnięcia.
  4. Okroić nierówne boki, nadając zastygłej masie kształt prostokąta. Prostokąt przekroić wzdłuż przez środek, a następnie pokroić w trójkąty, jak to pokazano na ilustracji.
  5. Trójkąty rozdzielić i posmarować oliwą. Smażyć lub opiekać na złotobrązowy kolor ok. 6 minut. W połowie smażenia odwrócić i posmarować oliwą z drugiej strony.



Prażenie kukurydzy:

Nic nie dorówna smakowi świeżo prażonej kukurydzy, dobrze posolonej lub przyprawionej cukrem, korzeniami albo też pozostawionej bez dodatków. Kukurydzę należy prażyć bardzo niewielkimi porcjami, wsypywać tylko tyle ziaren, aby pokryły dno patelni pojedynczą warstwą. Podczas prażenia kukurydza pęcznieje i robi się jej mgle znacznie więcej, niż można sobie wyobrazić. Najpierw należy zmierzyć objętość kukurydzy, a następnie wlać na patelnię ilość oleju równą połowie tej objętości.

  1. Na dużej patelni rozgrzać olej na średnim ogniu tak, aby był bardzo gorący, lecz nie dymił. Wsypać kukurydzę i przykryć ściśle dopasowaną pokrywą.
  2. Potrząsać patelnią na ogniu, dopóki kukurydza nie przestanie pękać. Zdjąć z ognia i przesypać do miski. Posypać solą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz