piątek, 22 stycznia 2016

Chilli: ( Niezwykłe Warzywa)

Chilli:
 
Niezwykle piekący sok tej grupy odmian papryki sprawia, iż należy obchodzić się z nimi szczególnie ostrożnie. Techniki przygotowania chilli są zbliżone niezależnie od wielkości i barwy strączków.



Co Piecze?:

Przyczyną niezwykle ostrego smaku chilli jest obecność w strączkach kapsaicyny. Ta oleista substancja występuje w różnych ilościach w całym strąku, jednak najwięcej jest jej w gnieździe nasiennym. Dlatego też z reguły usuwa się je przed gotowaniem. W niektórych odmianach chilli kapsaicyna ulega neutralizacji w miarę dojrzewania strąków, co sprawia, że ich smak nie jest tak ostry. Ogólnie rzecz biorąc, strączki zielone są ostrzejsze od czerwonych, a małe – od dużych, choć nie w każdym przypadku. Do najostrzejszych należy odmiana Habanero oraz odmiana o małych czerwonych strączkach zwanych ptasimi oczkami. Najłagodniejszym smakiem charakteryzuje się chilli słodki banan oraz odmiana Anaheim o zielonych,  spiczastych strączkach. Aby w pełni zaspokoić własne wymagania smakowe, radzimy eksperymentować z różnymi odmianami, zwłaszcza że na rynku pojawia się coraz więcej nowych.



Przygotowanie świeżych strączków:

Sok z przekrojonych papryczek chilli może powodować podrażnienia skóry (patrz: ramka po prawej), zachowaj więc szczególną ostrożność. Po krojeniu chilli dokładnie umyj ręce, nóż i deskę. Pamiętaj szczególnie, aby nie dotykać oczu. Dla dodatkowej ochrony podczas krojenia można założyć gumowe rękawiczki.

  1. Przekroić strączek wzdłuż na pół. Małym nożem usunąć gniazdo nasienne wraz z łodyżką.
  2. Połówki spłaszczyć dłonią i dużym nożem pokroić wzdłuż w paseczki.
  3. Aby uzyskać kostkę, przytrzymać razem kilka paseczków i pokroić w poprzek na kawałeczki jednakowej wielkości.



Moczenie suszonych strączków chilli :

Suszone papryczki chilli wykorzystujemy jako substytut świeżych. Można je po prostu pokruszyć (nasionami lub bez) lub namoczyć i utrzeć na pastę.

  1. Suszone strączki rozłożyć na blasze i opiekać przez 3-5 min, często obracając.
  2. Przełożyć do miski i zalać ciepłą wodą. Pozostawić do nasiąknięcia przez 60 min.
  3. Strączki odcedzić, a następnie na pastę. Pastę przetrzeć przez sito, aby usunąć skórki.
Od Lewej do prawej odmiany: Scotch bonnet, JAlepeńo, Serrano Na dole odmiany: ptasie oczko karaibska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz