piątek, 22 stycznia 2016

Warzywa Cebulowe (Warzywa)

 Warzywa Cebulowe:
Warzywa z rodziny cebulowych są składnikami wielu potraw albo jako subtelny dodatek smakowy, albo jako składnik podstawowy. Zastosowanie odpowiednich metod przygotowywania, które prezentujemy poniżej, pozwoli wydobyć pełnię ich smaku oraz sprawi, że staną się lżej strawne.

Krojenie cebuli bez płaczu:
Pokrojona cebula pozostawia po sobie trudny do usunięcia zapach, a unoszące się w powietrzu olejki eteryczne powodują podrażnienie oczu. Poniżej podajemy kilka starych sprawdzonych sposobów, które pozwala złagodzić nieprzyjemne skutki krojenia cebuli. Jeden ze sposobów to obieranie cebuli zanurzonej w misce z wodą i siekanie jej pobliżu płynącej z kranu wody. Inna technika to pozostawienie nienaruszonego końca od strony korzenia (patrz: niżej). Pomaga również żucie  kawałka chleba podczas krojenia.

Obieranie i krojenie cebuli w krążki:
Przed przyrządzeniem cebulę należy obrać z suchych łupin. Poniżej prezentujemy metodę krojenia całej cebuli w krążki. W celu uzyskania mniejszych kawałków należy przekroić cebulę wzdłuż na pół, połówki ułożyć na desce przekrojoną stroną do dołu i każdą pokroić w poprzek na półplasterki.
  1. Ściąć resztki korzenia, nie naruszając miąższu. Posługując się małym nożem, obrać cebulę z łupiny.
  2.  Długim, ostrym nożem ściąć twardy koniec od strony korzenia. Wykorzystać do wywaru.
  3. Mocno przytrzymując cebulę, pokroić ją na plastry. Zależnie od upodobań plastry można porozdzielać na pojedyncze krążki.

Siekanie Cebuli:
Do wielu potraw cebulę należy kroić w kostkę lub drobno siekać. Wielkość kostki zależy od szerokości pierwszych nacięć. Nie należy  ścinać końca od strony korzenia, aby zapobiec  rozpadnięciu się cebuli podczas siekania oraz uniknąć podrażnienia oczu (patrz: ramka powyżej).
  1. Obraną cebulę przekroić wzdłuż na pół. Połówkę ułożyć przeciętą stroną do dołu i wykonać kilka poziomych nacięć, uważając, aby nie przeciąć końca od strony korzenia.
  2. Nadal uważając na koniec z korzeniem, wykonać pionowe nacięcia.
  3. Mocno przytrzymując cebulę na desce, kroić ją w poprzek długim, ostrym nożem. Jeśli uzyskania kostka jest zbyt duża, rozdrabniać ją nożem aż do uzyskania pożądanej wielkości. Pozostałą po skrojeniu cebuli resztkę można wykorzystać do przygotowania wywaru.
Rozdrabnianie czosnku:
Należy wybierać zwarte, pełne główki czosnku i dzielić je na ząbki przed obraniem.

  1. Duży nóż kuchenny położyć płaską stroną na ząbku czosnku i uderzyć pięścią.
  2.  Obrać ząbek i przekroić wzdłuż na pół. Usunąć z wnętrza zielony pęd.
  3.  Ząbek drobno posiekać, przesuwając nóż w przód i w tył, przytrzymując czubek palcami.


Krojenie Porów:
Pory w całości często gotuje się, krótko dusi w wywarze lub zapieka. Pokrojone w krążki również  się zapieka, dodaje do zup i gulaszu. Pokrojone w drobną kostkę stanowią dodatek smakowy w klasycznej kuchni francuskiej. Pory przeznaczone do gotowania w całości muszą być szczególne dokładnie umyte, ponieważ ziemia i inne zabrudzenia gromadzą się między ciasno zwiniętymi liśćmi.

  1. Naciąć zieloną część pora. Wszelkie zanieczyszczenia wypłukać pod bieżącą, zimną wodą.
  2. Por przekroić wzdłuż na pół. Położyć płasko i pokroić w poprzek.


Krojenie dymki na sposób azjatycki:
Dymka jest warzywem popularnym w kuchni azjatyckiej, szczególnie chętnie dodawanym do zup i potraw smażonych w woku. Białe i zielone części dymki, pokrojone w kawałki lub w piórka, stanowią dodatek smakowy i ozdobę gorących dań z ryżu i makaronu. Posypuje się nimi gotowane na parze lub duszone mięso i ryby.

Piórka:
Odrzucić ciemnozielone części liści. Części jasne przekroić wzdłuż na pół i pokroić w cienkie paseczki.


Ukośne Kawałki:
Poczynając od ciemnozielonego końca, kroić dymkę na ukos. Skroić także jasną część aż do korzenia. Korzeń odrzucić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz