piątek, 22 stycznia 2016

Długie Gotowanie: (Mięso)

Długie Gotowanie: 
Twarde, poprzerastane ścięgnami kawałki mięsa wymagają długiej obróbki cieplnej w aromatycznym płynie, zanim tkanka zmięknie, a mięso nabierze smaku. Można w ten sposób przyrządzić mięso w jednym kawałku lub podzielone na porcje. Najlepiej smakuje po schłodzeni , odstawieniu na jedną dobę i ponownym podgrzaniu.



Pieczenie w Garnku:

Mięso pośledniejszych gatunków można uszlachetnić, gotując je w przyprawionym płynie. Dzięki temu ścięgna staja się miękkie, a mięso aromatyczne. Wybrane kawałki mięsa, np. łopatkę, pozbawiamy kości, zwijamy i wiążemy nicią. Kilogram zrolowanego mięsa bez kości gotujemy ok. 2 1 godziny.

  1. Chcąc uzyskać dobry smak i barwę potrawy, obsmażamy surowe mięso w tłuszczu, często obracając, aż do silnego i równomiernego zrumienienia.
  2. Po obsmażeniu wlewamy do garnka wywar lub wino, ewentualnie mieszankę obydwu płynów, wrzucamy siekane warzywa (np.. cebulę i pory), bouquest garni i przyprawy. Dusimy na małym ogniu lub pieczemy w piecu w temperaturze 170 C. Na 30 minut przed zakończeniem gotowania wrzucamy warzywa korzeniowe.


To warto wiedzieć:

Masło utarte z mąką

Połączenie masła i mąki, noszące we Francji nazwę beurre manić, służy do zagęszczania sosów3. w mięsnych potrawkach.

Odmierzamy równe ilości mąki i niesolonego masła,  a następnie zagniatamy widelcem na talerzu aż do powstania jednolitej pasty. Stawiamy na ogniu naczynie z płynem, który chcemy zagęścić, a następnie wrzucamy po kawałku masło z mąką, energicznie ubijając trzepaczką. Doprowadzamy płyn do wrzenia, po czym gotujemy na małym ogniu, wciąż ubijając i dodając w razie potrzeby więcej masła.



Sporządzanie Gulaszu:

Duszenie to jedna z najlepszych metod obróbki cieplnej niezbyt ładnych kawałków mięsa, takich jak goleń, łata czy mostek. Chcąc osiągnąć najlepszy rezultat, pozbawiamy mięso nadmiaru tłuszczu, usuwamy ścięgna i kroimy w równą kostkę, którą następnie przyrumieniamy w żaroodpornym garnku. Wlewamy tyle płynu, by przykrył mięso i gotujemy na płycie lub w rozgrzanym do 170 C piekarniku. Liczymy po 2-2 1 godziny na każdy kilogram mięsa.

  1. Jeśli mięso było przedtem marynowane, osączamy je na papierowych serwetkach, a następnie obsmażamy porcjami na silnym ogniu, by ścięła się powłoka, a sos nabrał ładnej barwy.
  2. Wbijamy w jeden w kawałków czubek noża i sprawdzamy, czy mięso jest już gotowe. Ostrze powinno lekko wchodzić.

Duszenie poprzerastanego mięsa:

Wybierając wołowinę lub cielęcinę do duszenia, szukamy kawałków z kością, lecz niezbyt poprzerastanych tłuszczem. W naszym przykładzie jest to goleń cielęca. Ścięgna i chrząstki rozpuszczą się w trakcie gotowania, wzbogacając smak sosu. Do gotowania stosujemy bardzo niewielką ilość płynu, toteż konieczne będzie przykrycie garnka pokrywką. W ramce z prawej przedstawiamy bardzo prosty przepis na osso buco.

  1. Zrumieniamy otoczoną w mące cielęcinę na gorącym oleju. Powstanie chrupiąca otoczka zatrzymująca soki wewnątrz mięsa.
  2. Podczas duszenia odwracamy kawałki mięsa na drugą stronę, by równomiernie się ugotowały i przesiąknął aromate sosu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz