piątek, 22 stycznia 2016

Pierożki z ciasta i makaron nadziewany: (Makaron)

Pierożki z ciasta i makaron nadziewany:

Ciasto przeznaczone do nadziewania nie może być zbyt suche – powinno być na tyle wilgotne, aby można je było bez trudu kształtować i sklejać. Kształty ciasta nadziewanego są bardzo różne. Różne są także nadzienia, choć większość zawiera ser i jajko. Nadziewane ciasto makaronowe zwykle gotuje się wodzie lub w zupie, lub zapieka z sosami.



Przygotowanie pierożków ravioli:

Nadziewane poduszeczki z ciasta makaronowego można wykonać, umieszczając porcje nadzienia między dwiema warstwami ciasta lub składając na pół jeden duży płat ciasta tak, jak to przedstawiamy poniżej. Można również wykorzystać specjalne foremki (patrz: ramka obok). Ciasto nie wykorzystywane należy owinąć wilgotną ściereczką, aby nie wysychało. Nie nakładaj zbyt wiele nadzienia. W przykładzie przedstawionym poniżej wykorzystujemy ciasto domowe wałkowane ręcznie.

  1. Płat ciasta okroić dużym nożem, nadając mu kształt prostokąta o bokach 25x50 cm. Z resztek ciasta wykonać makaron tagliatelle.
  2. Na połowie prostokąta równomiernie rozłożyć 16 łyżeczek farszu ( patrz raka na sąsiedniej stronie).
  3. Przestrzenie między kulkami farszu posmarować niewielką ilością wody. Ułatwi to sklejanie ciasta.
  4. Cześć z nadzieniem przykryć drugą połową ciasta, dokładnie ją dopasowując. Kantem dłoni uciskać przestrzenie między porcjami nadzienia, aby skleić obie warstwy ciasta i usunąć spomiędzy nich powietrze.
  5. Metalowe radełko oprószyć mąką. Okroić brzegi ciasta, a następnie okroić brzegi ciasta, a następnie kroić wzdłuż i w poprzek między porcjami farszu tak, aby powstały małe, prostokątne poduszeczki.
  6. Pierożki ravioli umieścić między dwiema posypanymi mąką ściereczkami. Pozostawić do wyschnięcia mniej więcej na 1 godz. (po upływie 30 minut pierożki odwrócić). W tym czasie przygotować drugą porcję ravioli z reszty ciasta i farszy.

Wyposażenie do przygotowania ravioli:

W sklepach ze sprzętem kuchennym można nabyć specjalny sprzęt do przygotowania pierożków ravioli. Przed przystąpieniem do wykonania ravioli upewnij się, że ciasto nie jest zbyt suche i posyp formę mąką.
 

Foremki do wykonywania ravioli są produkowane w różnej wielkości. Są to metalowe tace niewielkim wgłębieniami o karbowanych brzegach (jest ich zwykle ok. 40). Sprzedaje się je najczęściej wraz z niewielkim drewnianym wałkiem przeznaczonym do wyrównywania ciasta na foremce i sklejania brzegów. Foremki używać po ostatecznym uformowaniu płata ciasta w kształt prostokąta (patrz: pkt 1 obok).
 

Różnej wielkości metalowe wykrawacze do pierożków wyposażone są w drewniane uchwyty. Umożliwiają one wykonanie tylko jednego pierożka na raz.



Przygotowanie Torellimi:

Tradycja głosi, iż wzorem do modelowania Torellimi, specjalności kuchni bolońskiej, był pępek bogini Wenus. Wykonanie pierożków wymaga czasu i wprawy. Można przygotować je dzień wcześniej i przechować w lodówce.

  1. Przygotować i rozwałkować ciasto makaronowe. Z płatów ciasta wykrawać krążki 7,5 – cm wykrawaczem o gładkiej krawędzi. Krążki przykryć, aby nie wysychały. Na środek każdego krążka nakładać łyżeczką nadzienie (patrz: ramka obok).
  2. Brzegi krążka zwalczyć umoczonym w wodzie pędzelkiem. Każdy krążek złożyć w dłoni na pół, starannie dociskając brzegi wokół farszu.
  3. Jeden róg pierożka owinąć wokół palca wskazującego, drugi róg uchwycić i oba mocno docisnąć. Gotowe Torellimi odkładać  między dwie posypane mąką ściereczki. Pozostawić do wyschnięcia mniej więcej na 1 godz.


Farszu z kurczaka i szałwii:

Składniki:

125 g mięsa z piersi kurczaka

1 mała cebula

2 ząbki czosnku

Listki z 1 gałązki zielonej pietruszki i 1 gałązki szałwii

Sól i świeżo zmielony pieprz

1 jajko, lekko rozmącone,



Sposób Przyrządzenia:

Mięso pokroić na kawałki. Cebulę i czosnek obrać: cebulę i czosnek umieścić w malakserze z metalowym nożem i lekko rozdrobnić. Dodać pozostałe składniki i dokładnie rozdrobnić. Przełożyć do miski, przykryć i przechowywać w lodówce. Z poddanych ilości otrzymujemy ok. 150 g farszu, którego wystarcza na 32 pierożki ravioli lub Torellimi, lub na 4 cannelloni.


Przygotowanie CANNELLONI :

Wprawdzie w sklepach można nabyć gotowe rurki cannelloni, jednak my prezentujemy tradycyjny, neapolitański przepis, w którym płatki ciasta gotuje się, a następnie zawija się w nie nadzienie.

  1. Przygotować i rozwałkować ciasto makaronowe i pokroić je na prostokątne kawałki o bokach dł. 10x7,5 cm. Zagotować wodę w dużym garnku i przygotować dużą miskę do połowy wypełnioną zimną wodą. Do wrzątku dodać 1 łyżkę oliwy i 1 łyżeczkę soli i włożyć kilka kawałków ciasta. Gotować 1 minutę.
  2. Kawałki ciasta wyjąć z garnka bardzo ostrożnie, za pomocą płaskiej łyżki cedzakowej, i natychmiast przełożyć do miski z zimną wodą. Kiedy nieco przestygną, wyjąć je z wody i ułożyć pojedynczą warstwą na ściereczce, aby obeschły. Powtórzyć czynności z pozostałymi kawałkami ciasta.
  3. Farsz (patrz: ramka powyżej) włożyć do woreczka z dużą, gładką końcówką i wyciskać wzdłuż dłuższego boku każdego kawałka ciasta. Farsz można także ostrożnie nakładać łyżeczką. Ciasto równiutko zawinąć wokół nadzienia. Rurki ułożyć zewnętrzną krawędzią do dołu w dobrze natłuszczonym naczyniu do zapiekania i polać wybranym sosem. Klasycznymi dodatkami do cannelloni są świeży sos pomidorowy oraz sos beszamelowy. Posypać tartym parmezanem i piec w temp. 2000C przez 20-30 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz