piątek, 22 stycznia 2016

Serniki: (Inne Ciasta i drobne wypieki)

Serniki:
Pieczone lub bez pieczenia, na spodzie z pokruszonych biszkoptów lub z kruchego ciasta, łatwe do wykonania serniki cieszą się niezmienną popularnością. Masa serowa może być lekka i puszysta albo zwarta i ciężka, zależnie od metody i rodzaju wykorzystanego sera.



Przygotowanie Spodu z pokruszonych biszkoptów:

Spody z pokruszonych biszkoptów wymieszanych z roztopionym masłem zazwyczaj schładza się i stosuje do serników na zimno. Nadają się również do serników pieczonych (patrz: sąsiednia strona). Biszkopty można rozkruszyć w malakserze.

  1. Biszkopty połamać na kawałki, umieścić w grubej, foliowej torebce i rozkruszyć za pomocą wałka do ciasta.
  2. Pokruszone biszkopty wsypać do dużej miski. Wlać roztopione masło i dokładnie wymieszać metalową łyżką.
  3. Powstałą masę wygładzić i wyrównać, dociskając do denka foremki grzbietem metalowej łyżki.



Sernik malinowy:

Składniki:

250 g pokruszonych biszkoptów

60 g stopionego masła

15 żelatyny

4 łyżki wody

125 ml śmietany kremówki

500 ml niesłodzonego puree z malin

125 g cukru

250 g twarogu


Sposób Przyrządzenia:

Spód tortownicy o średnicy 25 cm wyłożyć masą biszkoptowo-maślaną i schłodzić w lodówce. Żelatynę namoczyć w wodzie. Ubić śmietanę. Pozostałe składniki wymieszać, dodać rozpuszczoną żelatynę, a następnie śmietanę. Wlać do tortownicy. Chłodzić w lodówce co najmniej przez 4 godz.; wyjąć z foremki. Porcja dla 6-8 osób.



Przygotowanie sernika na zimno:

Owocowe puree, twaróg i bitą śmietanę łączy się z żelatyną, aby otrzymać sztywną piankę nadającą się do krojenia. Ten rodzaj sernika, zwany sernikiem na zimno, jest znacznie lżejszy od pieczonego.

Jest to doskonałe ciasto na letni deser. W ramce powyżej znajduje się prosty przepis m taki właśnie sernik z lodówki.

  1. Dodawanie żelatyny: Powoli otworzyć zapięcie z boku tortownicy; poluzuje to ściankę foremki i pozwoli wyjąć sernik.
  2. Otwieranie boku tortownicy: Ostudzoną, rozpuszczoną żelatynę dodać do puree i twarogu. Starannie wymieszać łopatką.
  3. Zdejmowanie Boku Tortownicy: Umieścić tortownicę na misce nieco mniejszej niż denko tortownicy. Delikatnie zsunąć bok tortownicy w dół, pozostawiając sernik na metalowym spodzie.



Sernik Pieczony:

Spód naszego sernika został wykonany Z ciasta w stylu austriackim (wzbogacanego serkiem kremowym), ale można wykorzystać zwykłe ciasto kruche z dodatkiem cukru.

Przed nałożeniem masy serowej spód należy podpiec na ślepo.

  1. Przygotować masę serową: drewnianą łyżką utrzeć na gładką masę serek kremowy, twaróg i cukier. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać.
  2. Spód i bok tortownicy wykleić warstwą ciasta. Dokładnie skleić brzegi ciasta, aby podczas pieczenia masa serowa nie wyciekała przez szczeliny.
  3. Po usunięciu papieru z grochem wylać masę serową na podpieczony spód. Masa powinna niemal całkowicie wypełniać foremkę.
  4. Sernik jest upieczony, kiedy spód lekko odstaje od boku tortownicy, a wbity w środek cienki szpikulec do szaszłyków po wyjęciu jest suchy.
  5. W celu ozdobienia sernika położyć na wierzchu ciasta papie­rową ozdobną serwetkę z ażurowym brzegiem. Do gęstego sitka wsypać cukier puder. Posypać cukrem wierzch sernika. Ostrożnie zdjąć serwetkę. Można też zastosować przybranie z glazurowanych owoców lub wiórków czekoladowych.



Sernik Wiedeński:

Składniki:

375 g serka kremowego

350 g twarogu

175 g cukru

4 jajka, lekko rozmącone

125 ml kwaśnej śmietany

215 g mąki pszennej

1 łyżka mąki kukurydzianej

2-3 łyżki wody


Sposób Przyrządzenia:

Przygotować nadzienie: utrzeć 250 g serka kremowego z twarogiem i 100 g cukru. Mieszając, dodać jajka, śmietanę, 2 łyżki mąki pszennej i mąkę kukurydzianą.

Przygotować ciasto: resztę serka kremowego połączyć z pozostałą mąką. Mieszając, dodać resztę cukru i tyle wody, aby powstało jednorodne ciasto. Ochładzać w lodówce przez 30 min. Rozwałkować ciasto i wykleić nim spód i bok tortownicy o średnicy 25 cm. Podpiec „na ślepo” w temp. 180°C przez 10-15 min. Na spód wylać masę serową i piec przez 45-50 min. Pozostawić do ostygnięcia w foremce. Porcja dla 12 osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz