piątek, 22 stycznia 2016

Pieczenie Ciasta: (Inne Ciasta i drobne wypieki)

Pieczenie Ciasta:
Aby ciasto się udało, potrzeba czegoś więcej niż sprawdzony przepis i umiejętne połączenie składników. Niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich foremek i ich przygotowanie. Ważne jest również określenie momentu, w którym ciasto jest całkowicie upieczone



Smarowanie tłuszczem i posypywanie mąką foremki:

W przypadku zwykłych ciast ucieranych wystarczy posmarować foremkę tłuszczem i posypać mąką, aby ciasto nie przywierało do foremki i dało się z niej łatwo wyjąć. Do natłuszczania należy używać stopionego masła, chyba Że w przepisie znajdują się inne zalecenia.

  1. Masło rozsmarować cienką warstewką po dnie, rogach i bokach foremki.
  2. Wsypać nieco pszennej mąki i poruszając foremką, pokryć tłuszcz warstwą mąki. Wysypać nadmiar mąki.



Wykładanie Foremki Papierem:

Piekąc niektóre ciasta, np. biszkopty, mające tendencję do przywierania, dobrze jest wyłożyć foremkę papierem. Zabieg ten jest niezbędny w przypadku ciast, których gładkie boki są podstawą ich prezentacji. Najlepszy do wykładania foremek jest specjalny papier do pieczenia.

Obrysować denko ołówkiem.

  1.  Wyciąć odrysowany kształt, prowadząc nożyczki po wewnętrznej stronie okręgu.
  2. Wnętrze foremki wysmarować tłuszczem (patrz: pkt 1 powyżej) i ułożyć na dnie przygotowany kawałek papieru do pieczenia.



Dobór Odpowiednich składników:

Jajka: Używaj świeżych jajek średniej wielkości. Wyjmuj je z lodówki przynajmniej na 1 godz. przed wykorzystaniem. Jajka o temp. pokojowej wchłoną więcej powietrza niż wyjęte prosto z lodówki, dzięki czemu ciasto będzie bardziej puszyste.

Tłuszcz: Używaj niesolonego masła, chyba że przepis zawiera inne zalecenia. Do ciast ucieranych, których wszystkie składniki mieszane są od razu, wykorzystuj margarynę.

Mąka: W większości przepisów wymienia się zwykłą mąkę pszenną oraz, osobno, dodatki spulchniające, jak proszek do pieczenia lub soda oczyszczona. Mąkę samorosnącą można wykorzystać tylko wtedy, kiedy przepis wyraźnie to zaleca.

Cukier: Najczęściej wykorzystuje się drobny cukier kryształ lub miękki brązowy, które łatwo rozpuszczają się podczas ucierania. Cukru granulowanego używamy jedynie do tych ciast, w których tłuszcz wciera się do mąki palcami.





Podwójne wykładanie głębokiej foremki:

Niektóre keksy z dodatkiem dużej ilości bakalii wymagają bardzo długiego pieczenia. Aby ochronić bakalie i skórkę przed przypaleniem, należy owinąć foremkę podwójną warstwą papieru do pieczenia, a denko wyłożyć warstwą pojedynczą (patrz wyżej). Dla dodatkowej ochrony moż­na foremkę owinąć złożoną gazetą.

  1. Arkusz papieru do pieczenia zło­żyć wzdłuż na pół. Owinąć wokół foremki. Papier powinien być o 2 cm dłuższy od obwodu foremki.
  2. Wykonać w 3-cm odstępach ukośne nacięcia długości 2 cm. Umieścić papier wewnątrz foremki tak, by zachodziła na denko.
  3. Drugi arkusz papieru złożyć wzdłuż na pół i owinąć nim foremkę z zewnątrz. Zabezpieczyć taśmą klejącą.



Wykładanie papierem foremki:

Prezentowana tu metoda wykładamy głębokie i płytkie foremki prostokątne. Nacięte rogi papieru nałożą się na siebie w foremce, należy zatem używać papieru do pieczenia cieńszego niż pergamin. Przygotować arkusz papieru dwukrotnie większy od foremki; foremkę ustawić na środku arkusza tak, aby jej dłuższe boki były równoległe do dłuższych boków arkusza.

  1. Ustawić foremkę na środku arkusza papieru do pieczenia. Rozciąć papier ukośnie od rogów arkusza do rogów foremki.
  2. Umieścić papier we wnętrzu foremki tak, aby rozcięte rogi arkusza zachodziły na siebie. Docisnąć do ścianek i rogów.



Napełnianie foremki ciastem:

Miękkie ciasta, takie jak zwykłe ciasta ucierane i biszkopty, powinny być wlewane lub wkładane łyżką do foremek i wypełniać je do wysokości. Ciasta gęste i ciężkie, jak keksy, należy wkładać do foremek łyżką tak, aby wypełniały je do wysokości. Kiedy ciasto znajdzie się w foremce, jego powierzchnię trzeba wygładzić, aby' równomiernie wyrosło.

  1. Keks: Aby zapobiec wybrzuszaniu się i pękaniu ciasta, należy przed pie­czeniem zrobić w nim wgłębienie.
  2. Biszkopt: Okrężnymi ruchami rozprowadzić ciasto łyżką. W trakcie pieczenia samo dokładnie wypełni foremkę.



Wyjmowanie i studzenie ciasta:

Po upieczeniu ciasto należy jeszcze na jakiś czas pozostawić w foremce; biszkopt potrzebuje ok. 5 min, keks - 30 min. Studzenie na kratce kuchennej sprawia, że spód ciasta nie zaparza się lecz prawidłowo wysycha.

  1. Płynnym ruchem noża oddzielić boki ciasta od ścianek foremki. Wykonując krótkie, przerywane ruchy, można uszkodzić skórkę.
  2. Na wierzchu ciasta położyć kratkę kuchenną. Przytrzymać przez ściereczkę i odwrócić tak, aby ciasto wysunęło się na kratkę.
  3. Ostrożnie oderwać papier od spodu ciasta, odwrócić je i pozostawić do ostygnięcia.



Sprawdzanie wypieczenia:

Gotowe ciasto powinno być złotobrązowe, wyrośnięte i lekko odstawać od ścianek foremki.

Oto dwie dalsze metody sprawdzania wypieczenia dwóch rodzajów ciasta.

  1. Biszkopt;  Lekko ucisnąć środek ciasta czubkami palców. Powinno być sprężyste.
  2. Keks: Wbić w środek ciasta metalowy szpikulec do szaszłyków. Po wyjęciu szpikulec powinien być suchy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz