piątek, 22 stycznia 2016

Owoce Egzotyczne ( Owoce )

Owoce Egzotyczne:
Wiele egzotycznych owoców pochodzi z tropikalnych regionów Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Inne, jak np. figi i daktyle, pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego i dopiero niedawno pojawiły się na naszych rynkach w postaci świeżej, nie zaś, jak dotąd, suszonej. Owoce te są intrygującymi dodatkami do serów i sałatek owocowych, z niektórych przyrządza się wspaniałe lody i sorbety.
  1.  Kiwi: Bogate w Wit C, najlepiej smakują na surowo, w pełni dojrzałe. Można odkroić czubek owocu i wyjadać miąższ łyżeczką (jak jajko na miękko) lub obrać kiwi i pokroić na plasterki.
  2. Figa: Figi można spożywać na surowo, po ugotowaniu lub konserwowane w syropie. Mogą być też nadziewane.
  3. Papaja: Zieloną, niedojrzała papaję traktuje się jako warzywo i, rozdrobnioną , dodaje do sałatek. Dojrzały owoc o pomarańczoworóżowym miąższu spożywa się na surowo. Papaję obrać ze skórki, przepołowić i usunąć pestki.
  4. Czerwony Granat: Jest to owoc pochodzący z regionu Morza Śródziemnego. Twarda, lśniąca, czerwona skórka osłania ciasno upakowane nasionka otoczone ciemnoróżowym , bardzo słodkim miąższem. Miąższ wraz z nasionkami dodawać do sałatek owocowych lub przecierać przez sito, a uzyskany sok wykorzystywać do przyrządzania lodów i musów. Odrzucać bardzo gorzką skórkę i błonki.
Pestkowanie daktyli w całości:
Całe daktyle bardzo ładnie prezentują się w sałatkach owocowych, jednak najpierw trzeba je wypestkować. W tym celu należy mocno uchwycić owoc i pociągając za ogonek, wyjąć go wraz pestką. Aby ułatwić sobie uchwycenie pestki, można się posłużyć małym nożem.

Wykonanie figowego kwiatu:
Małym nożem odciąć ogonek figi. Miąższ rozkroić głęboko na krzyż i delikatnie rozsunąć palcami. Figowe kwiaty można podawać same lub z nadzieniem nałożonym do środka łyżeczką lub wyciśniętym w woreczka.

Przygotowanie owocu mangostanu:
Małym nożem przeciąć grubą skórkę, nie naruszając jędrnego miąższu. Białe cząstki miąższu delikatnie wyjmować łyżeczką. Wewnątrz cząstek znajdują się niejadalne pestki.

Przygotowanie czerwonego granatu:
Przekroić owoc na pół. Miąższ z jednej połówki wycisnąć na sito nad miską. Pomagając sobie palcami lub łyżeczką, wyjąć resztę miąższu z wnętrza owocu. Aby otrzymać sok , przetrzeć miąższ przez sito.

Przygotowanie karamboli:
Umyty owoc wraz ze skórką pokroić na plasterki za pomocą małego noża. Czubkiem noża usunąć pestki. Ponieważ poszczególne odmiany karamboli różnią się smakiem (niektóre są zdecydowanie kwaśne) przed wykorzystaniem owoc należy spróbować, aby odpowiednio doprawić sałątkę.

Przygotowanie Liczi:
Poczynając od końca z ogonkiem, ostrożnie przekroić małym nożem sztywną, gruzełkowatą skórkę, która bez trudu daje się oddzielać od miąższu i zdejmować. Perłowobiały miąższ zawiera długą, brązową, niejadalną pestkę. Skórka dojrzałego owocu jest różowa lub czerwona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz