piątek, 22 stycznia 2016

Owoce Cytrusowe ( Owoce )

Owoce Cytrusowe:
Wszystkie cytrusy, choć zdecydowanie różnią się smakiem, mają szczypiącą skórkę, słodki miąższ i odświeżający, nieco cierpki sok. Oto jak użyć każdej z części owocu, aby w pełni wykorzystać jego walory.

Obieranie i Krojenie na plasterki:
Podczas obierania cytrusów istotne jest, aby usunąć także gorzką , białą warstwę znajdującą się bezpośrednio pod skórką, nie uszkadzając miąższu. Można używać noża z zębatym ostrzem lub dużego noża z gładkim ostrzem, jak w naszym przykładzie.
  1. Ściąć skórkę z obu końców owocu, odsłaniając miąższ. Położyć owoc na desce i okrawać skórkę wraz z położoną pod nią białą warstwą wzdłuż krzywizny owocu.
  2.  Położyć owoc na boku, przytrzymać i pokroić w poprzek na plasterki o grubości ok. 3 mm. Wykonywać nożem łagodne ruchy posuwisto-zwrotne.


Łączenie Plasterków w całość:
Niektóre potrawy, np. pomarańcze w karmelu, wymagają odtworzenia kształtu owocu w celu estetycznego podania. Ułożyć plasterki jeden na drugim i zabezpieczyć wykałaczką.

Krojenie na cząstki:
Ta prosta technika pozwala kroić cytrusy na estetyczne cząstki pozbawione twardej osłonki. Pracuj nad talerzem lub miską, aby zebrać sok wydzielający się podczas krojenia.
  1.  Trzymają w dłoni obrany owoc, za pomocą małego noża przekroić miąższ po obu stronach białej osłonki aż do środka owocu. Pozostawić na osłonce możliwie najmniej miąższu.
  2. Obracając owoc, wykrawać cząstki miąższu spomiędzy płatków osłonki. Przed wydobyciem kolejne cząstki składać osłonki razem, jak kartki książki.
  3. Mocno ścisnąć środek owocu i osłonki, trzymając je nad cząstkami miąższu. Pozwoli to wycisnąć sok z resztek miąższu pozostałych jeszcze na osłonkach.

Niezwykłe cytrusy:
  1. Cytryna Amalfi: Odmiana pochodząca z południowych Włoch, znacznie większa od zwyczajnej cytryny, owoc waży średnio ok.225 g. Dostępna od maja do września. Jej miąższ jest wyjątkowo soczysty i aromatyczny.
  2. Czerwona Pomarańcza: Jej rubinowy miąższ i sok są nieco ostrzejsze w smaku i bardziej aromatyczne niż miąższ i sok są nieco ostrzejsze w smaku i bardziej aromatyczne niż miąższ i sok zwykłej pomarańczy. Kwaskowy, orzeźwiający sok doskonale nadaje się do sorbetów.
  3. Cedrat: Wykorzystuje się jedynie grubą, aromatyczną skórkę tego owocu wraz ze znajdująca się pod nią białą warstwą. Dodaje się je do marmolady i kandyzuje.
  4. Mineola: Odmiana mandarynki wielkością i kolorem przypominają pomarańczę, różniąca się jednak od niej charakterystyczną wypukłością wokół ogonka. Skórka łatwo oddziela się od miąższu o świeżym, intensywnym aromacie.
  5. Ortanika: Niezwykle smaczna krzyżówka pomarańczy i mandarynki. Podobnie jak pomarańcza może być spożywana na surowo oraz dodawana do potraw gotowanych  i pieczonych. Skórka łatwo oddziela się od słodkiego, soczystego miąższu.
  6. Pomelo: Wyglądem przypomina duży, gruszkowaty grejpfrut o żółtozielonej, grubej skórce. Słodko-kwaśny miąższ wykorzystywać tak, jak miąższ grejpfruta.
  7. Ugli: Krzyżówka trzech innych cytrusów: grejpfruta, pomarańczy i mandarynki. Nierówna, pomarszczona skórka luźno okrywa soczysty miąższ.


Wykorzystanie Skórki:
Kolorowa, zewnętrza warstwa skórki cytrusów  stanowi doskonały dodatek aromatyczno-smakowy. Zależnie od instrukcji w przepisie można używać skórki otartej lub w postaci paseczków. Do skrawania cienkich paseczków skórki w sposób przedstawiony poniżej służy specjalny przyrząd. Przed przystąpieniem do skrawania lub ocierania skórki owoc należy wyszorować.
W celu otrzymania paseczków skórki równomiernie zeskrobujemy ją specjalnym przyrządem.
Aby otrzymać skórkę otartą, pocierać owoc o tarkę do ziemniaków. Skórkę z tarki zebrać pędzelkiem.

Wyciskanie soku:
Przed wyciśnięciem soku należy kilkakrotnie przetoczyć owoc po blacie, aby zmiękczyć go i uwolnić jak najwięcej soku. Używany przez nas tradycyjny drewniany wyciskacz może być wykorzystany do wyciskania soku zarówno z owoców. całych, jak i przepołowionych.
Owoc przekroić w poprzek na pół. Trzymając jedną połówkę nad miską, wbić w miąższ wyciskacz. Obracać przyrząd w przód i w tył, aby uwolnić sok. Powtórzyć czynności z drugą połówką owocu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz