piątek, 22 stycznia 2016

Gorące puddingi: (Desery)

Gorące puddingi:
Przygotowanie pysznych, mających długoletnią tradycję, kremowych puddingów ryżowych, puszystych, słodkich suflerów i gorących, owocowych szarlotek (charlotte) jest nietrudne, a zarazem niesłychanie satysfakcjonujące.



Pudding Ryżowy Gotowany:
Pudding ryżowy gotujemy na wolnym ogniu tak, aby ziarenka ryżu stopniowo wchłaniały mleko i nabierały kremowej konsystencji. Niezbędny jest ciężki rondel z grubym dnem, w którym ryż ugotuje się równomiernie i nie przypali. Zagotować 550 ml mleka, dodać 115 g ryżu puddingowego, 60 g cukru i Vi laski wanilii. Gotować na wolnym ogniu ok. 30 min; pudding powinien być gęsty i kremowy.
 Podczas gotowania często mieszać pudding. aby ryż równomiernie wchłaniał mleko. Zapobiegnie to również przywieraniu ryżu do dna rondla.

Pudding Ryżowy Pieczony:
Ten ulubiony przysmak Anglików ma złocistą, chrupiącą skórkę.

Do wysmarowanego tłuszczem Żaroodpornego półmiska włożyć 50 g ryżu puddingowego oraz 60 g cukru,1 łyżeczkę otartej skórki z cytryny i szczyptę soli; zalać 600 ml ciepłego mleka. 
Powierzchnię oprószyć gałką muszkatołową i obłożyć kawałeczkami masła. Piec bez przykrycia w temp. 150°C przez l-l 1/2 godz. Zamieszać raz, po pierwszych 30 min pieczenia.
Aby pudding miał chrupiącą skórkę, przed upieczeniem należy położyć na jego powierzchni kawałeczki masła. Gałka muszkatołowa wzbogaci aromat. 
 Gorący słodki suflet: 
Bazą sufletu pieczonego jest zwykły biały sos, a cukier i wanilia to klasyczne dodatki aromatyczno- -smakowe. Sekret cukierników polega na pieczeniu małych, pojedynczych porcji sufletów, ponieważ łatwo stwierdzić, czy są już gotowe, a ponadto nie opadają tak często jak duże suflety. Oto dwie inne, profesjonalne techniki. 
  1. Potrójna warstwa: Aby suflet równo wyrósł, posma­rować wnętrza foremek miękkim masłem, przesuwając pędzelek od denka ku górze. Schłodzić foremki, a następnie czynności powtórzyć. Foremkę wypełnić do połowy cukrem i poruszając nią, rozprowa­dzić cukier po denku i ściankach. Nadmiar cukru wsypać do następnej foremki i czynność powtórzyć.
  2. Oczyszczenie Krawędzi: Przed pieczeniem sufletu obwieść kciukiem krawędź foremki.

 
Pieczone Suflety Waniliowe: 
125 g masła 60 g mąki pszennej 500 ml mleka
V2 łyżeczki esencji waniliowej 125 g cukru

8 jajek (osobno żółtka i białka)
Sposób Przyrządzenia:
Z masła, mąki i mleka przygotować biały sos Dodać do sosu esencję waniliową i 2 łyżki cukru; wymieszać. Zdjąć z ognia i lekko przestudzić, a następnie, ubijając, dodać żółtka. Przygotować masę beżową - białka ubić na niezbyt sztywną pianę i nie przerywając ubijania, dodać resztę cukru. Masę dodać do białego sosu, delikatnie mieszając dużą, metalową łyżką. Po wymieszaniu nałożyć do sześciu przygotowanych foremek do sufletów o poj. 125 ml każda. Piec w temp.

190°C przez 15-20 min. Podawać natychmiast posypane cukrem pudrem. Porcja dla 6 osób.





Przygotowanie Szarlotki ( charlotte) na gorąco:

Podobnie jak zimny deser o tej samej nazwie (patrz: ramka obok), tę odmianę szarlotki - połączenie chrupiącej, chlebowej skórki i soczystego, owocowego nadzienia - przygoto­wuje się w specjalnej, głębokiej foremce do szarlotek. Do przyrządzenia szarlotki na gorąco najlepiej wykorzystać czerstwy chleb, ponieważ trudniej wchłania sok z nadzienia owocowego

  1. 4-5 czworokątnych kromek chleba przekroić po przekątnej. Każdy trójkąt okroić gładkim wykrawaczem, aby dopasować go do denka.
  2. Pozostałe kromki przekroić w poprzek. Kawałki chleba w poprzek. Kawałki chleba zanurzać w roztopionym maśle i wykła­dać nimi dno oraz ścianki foremki.
  3. Wypełnić foremkę nadzieniem, ugniatając je grzbietem łyżki, a następnie przykryć pozostałymi kawałkami chleba zanurzonymi w maśle. Zapobiegnie to wylaniu się nadzienia podczas wyjmowania szarlotki z foremki.

Gotowanie puddingu na parze:

Niegdyś naczynia z puddingiem do gotowania  na parze owijano tkaniną. Dziś stosuje się folię aluminiową. Należy zachować ostrożność, ponieważ podczas długiego gotowania naczynie i folia silnie się nagrzewają. Pokazana lizana przez nas technika pozwala zredukować ryzyko oparzenia.

  1. Złożyć razem papier do pieczenia i folię aluminiową tak, aby można było okryć nimi „z zapasem” naczynie do gotowania puddingu.
  2. Przykryć naczynie złożonymi razem arkuszami i przewiązać sznurkiem, tworząc uchwyt.
  3. Chwytając za sznurek, włożyć do rondla z wodą. Ażurowa wkładka w rondlu sprawia, iż ciepło jest równomiernie rozprowadzane.



Szarlotka Jabłkowa:

Składniki:

po 500 g jabłek na szarlotkę i Granny

Smith’s pokrojonych w dużą kostkę

 100 g masła

250 g cukru

50 g połówek orzechów włoskich

10-12 dużych, czworokątnych kromek białego chleba


Sposób Przyrządzenia:

Jabłka i 25 g cukru dusić na wolnym ogniu przez 15 min. Dodać cukier, orzechy i gotować, aż jabłka zaczną się rozpadać. Stopić pozostałe masło. Z kromek chleba odkroić skórkę i pokroić je, dopasowując do kształtu 1,5-litrowej foremki do szarlotek. Zanurzać kawałki chleba w maśle i wyłożyć nimi foremkę.

Wnętrze foremki wypełnić masą jabłkową i przykryć pozostałym Chlebem. Przykryć foremkę folią i piec w temp. 190°C przez 1 godz. Szarlotkę wyłożyć z foremki na talerz i posmarować ciepłą glazurą. Podawać na gorąco. Porcja dla 6 osób.





Co oznacza ta nazwa:

Szarlotka to nazwa dwóch różnych deserów. Jeden z nich jest gorący (przedstawiamy go obok), drugi natomiast - nazywany szarlotką rosyjską - zimny. Autorem gorącego puddingu był kucharz z czasów panowania najsłynniejszego chyba, szalonego króla Anglii, Jerzego III. Swoją nazwę deser ten zawdzięcza imieniu królowej Charlotte, żony króla

Jerzego. Zimna odmiana szarlotki była dziełem słynnego XIX-wiecznego francu­skiego cukiernika Caremego, stworzonym ku czci cara Rosji Aleksandra. Jest to wyszukany deser wykonany z apetycznego kremu umieszczonego w foremce wyłożonej paluszkami biszkoptowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz