piątek, 22 stycznia 2016

Płynne Ciasta: (Jaja, Sery i Śmietana)

Płynne Ciasta:

Wielu kucharzy boi się samodzielnie przygotowywać naleśniki, placki czy Yorkshire pudding, mimo że w ich smażeniu naprawdę nie ma nic mistycznego. Jeśli uważnie zapoznamy się z przedstawionymi poniżej technikami, za każdym razem odniesiemy gwarantowany sukces.



Naleśniki:

Francuscy kucharze używają patelni poddanej specjalnym zabiegom zapobiegającym przywieraniu (patrz ramka po lewej), na której wyczarowują cienkie jak opłatek crepes, jednak nam wystarczy zwykła patelnia z zapobiegającym przywieraniu dnem. Nie przejmujmy się, jeśli kilka pierwszych naleś­ników przerwie się lub przywrze do dna. Należy zgrać bardzo wiele elementów, by osiągnąć sukces: tempera- . turą patelni, temperaturę, konsystencję i ilość ciasta.

  1. Umieszczamy na patelni grudkę masła i podgrzewamy na średnim ogniu, aż tłuszcz zacznie się pienić. Wylewamy nadmiar roztopionego masła do miseczki, a następnie wlewamy ciasto małą łyżką wazową, rozpoczynając od środka patelni.
  2. Przechylamy patelnię, by ciasto pokryło cale jej dno. W miarę potrzeby dolewamy ciasta.
  3. Smażymy około minuty, aż spód będzie złocisty, a na powierzch­ni pojawią się pęcherzyki. Podważa­my i szerokim nożem odwracamy.
  4. Smażymy z drugiej strony przez 30 sekund do minuty, a następnie wykładamy naleśnik na talerz, pierwszą stroną w dół.

Ciasto na naleśniki:

Składniki:

125 g mąki

1 łyżeczki soli

2 otrzepane jaja

300 ml mleka lub mleka z wodą


Sposób Przyrządzenia:

Przesiewamy mąkę i sól do miski, robimy w środku zagłębienie i wlewamy jaja. Stopniowo nagarniamy mąkę z brzegów miski i wlewamy płyn, by masa nabrała płynnej konsystencji. W razie konieczności przesiewamy przez sito (patrz strona obok). Przykrywamy i odstawiamy na 30 minut lub na noc. Przed użyciem ponownie dokładnie roztrzepujemy. Proporcje mniej więcej na 12 naleśników.

  • Krokiewki:
  • Koperty:
  • Rożki:


Patelnie do naleśników i blinów:

Patelnie do naleśników i blinów to najczęściej naczynia z żeliwa, doskonale przewodzące ciepło i równomiernie nagrzewające się. Różnią się jedynie rozmiarami: patelnia do naleśników ma najczęściej 22 cm średnicy, patelnia do blinów – 12 cm. Kiedy patelnia zostanie dobrze zahartowana, ciasto nie powinno przywierać do dna. W tym celu podgrzewamy nową patelnię i nacieramy solą. Wycieramy i smarujemy tłuszczem. Po użyciu nie myjemy patelni w wodzie, tylko wycieramy papierem do czysta.



Amerykańskie placuszki:

Tradycyjne amerykańskie placuszki mają około 10 cm średnicy. Równie popularne są tak zwane „półdolarówki” , nazwane tak ze względu na wielkości. Podobnie jak szkockie placki mają one tylko 5 cm średnicy. Smażymy je na specjalne blasze lub na patelni z grubym dnem. Sprawdzamy temperaturę, wpuszczając na patelnię kroplę wody: powinna zaskwierczeć i wyparować. Przed wlaniem ciasta patelnię leciutko natłuszczamy.

  1. Rozrabiamy ciasto. Nabieramy je łyżką stołową i wylewamy na rozgrzaną płytę, zostawiając między nimi sporo wolnego miejsca.
  2. Smażymy aż do zrumienienia się brzegów i pojawienia pęcherzyków na powierzchni. Przewracamy i smażymy na złocisty kolor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz